STATUT
Niemieckiej Wspólnoty
„Pojednanie i Przyszłość”
Rozdział I
Nazwa, teren działania i siedziba
art. 1.
Nazwa stowarzyszenia brzmi:
Niemiecka Wspólnota
„Pojednanie i Przyszłość” (NW PiP)
Deutsche Gemeinschaft
„Versöhnung und Zukunft“
art. 2.
Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.
art. 3.
Siedziba NW PiP mieści się w Katowicach.
Rozdział II
Cele Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”
i sposoby jej realizacji
art. 4.
Niemiecka Wspólnota stawia sobie za cel:
1. Pełnienie roli łącznika pomiędzy ludnością pochodzenia niemieckiego a społeczeństwem polskim.
2. Służenie wszystkim organizacjom skupiającym ludność pochodzenia niemieckiego, pomocą i doradztwem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Kultywowanie tradycji niemieckiej kultury, oświaty i języka.
4. Dążenie do zrównania w prawach mniejszości niemieckiej w Polsce z innymi mniejszościami narodowymi.
5. Reprezentowanie Obywateli pochodzenia niemieckiego wobec organów władzy i administracji oraz wobec niemieckich organów władzy i administracji.
6. Znajdowanie elementów łączących kultury polską i niemiecką.
7. Pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów nurtujących całą społeczność na terenach, na których zamieszkuje ludność niemiecka i polska.
8. Ratowanie Górnego Śląska przed cywilizacyjną zapaścią, a w tym:
- degradacją ekologiczną,
- degradacją zdrowotną,
- zapaścią gospodarczą,
- zapóźnieniem kulturalno-oświatowym,
- degradacją socjalną.
9. Kształtowanie świadomości współczesnej niemieckości, wolnej od nacjonalizmów, w duchu szacunku dla innych narodów ich dorobku kulturowego, w duchu tolerancji demokratyzmu i europejskiego myślenia.
art. 5.
NW PiP swoje cele realizowała będzie poprzez:
1. Pielęgnowanie języka, kultury i historii niemieckiej w drodze organizowania szkolnictwa w języku niemieckim, kursów nauczania języka niemieckiego, organizowanie szkół i przedszkoli oraz bibliotek, placówek kulturalnych i opiekuńczych.
2. Organizowanie sympozjów naukowych w dziedzinie wiedzy historycznej i politycznej, o dziejach sąsiedztwa niemiecko-polskiego, nie zawsze wolnego od konfliktów, lecz również wiekami służącego rozwojowi cywilizacyjnemu, a także o współczesnych perspektywach niemiecko-polskiej współpracy na gruncie wspólnych interesów.
3. Udzielanie skutecznej pomocy w zakresie restrukturyzacji przemysłu i infrastruktury Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem problemów ekologicznych tego regionu w harmonijnej współpracy z polskimi partnerami.
4. Popieranie wspólnych niemiecko-polskich działań, których celem jest poprawa infrastruktury i warunków życia, oraz rozwój gospodarczy, szczególnie w miastach Górnego Okręgu Przemysłowego.
5. Organizowanie skutecznego systemu pomocy socjalnej i opieki społecznej, zwłaszcza w dużych miastach Górnego Śląska.
6. Organizowanie niemieckojęzycznych środków masowego przekazu, oraz możliwości artykułowania się w istniejących w kraju masmediach.
7. Zabezpieczenie możliwości równoprawnej reprezentacji ludności pochodzenia niemieckiego w lokalnych władzach samorządowych i wojewódzkich jak i w parlamencie, szczególnie na terenach skupiających tę ludność.
8. Zwalczanie wszelkich przejawów dyskryminacji w dostępie do zatrudnienia w administracji państwowej i samorządowej i innych instytucjach użyteczności publicznej, a także w życiu politycznym.
9. Zabezpieczenie szczególnej pomocy i wsparcia organizacyjno-światowego dla dzieci i młodzieży pochodzenia niemieckiego.
10. Reprezentowanie interesów mniejszości niemieckiej wobec krajowych międzynarodowych i ponadnarodowych organów i organizacji zajmujących się problemami ochrony mniejszości narodowych.
11. Współdziałanie ze wszystkimi stowarzyszeniami, organizacjami i grupami roboczymi mniejszości niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej zwłaszcza na Górnym Śląsku na zasadach, które umożliwią pełną realizację zadań statutowych.
12. Współpracę z regionalnymi i ogólnokrajowymi stowarzyszeniami polskimi: kulturalno-oświatowymi, naukowymi i społeczno-politycznymi w zakresie podstawowych celów i zadań niniejszego statutu.
13. Współpracę z regionalnymi i ogólnokrajowymi stowarzyszeniami niemieckimi: kulturalno-oświatowymi, naukowymi i społeczno-politycznymi poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie podstawowych celów i zadań statutu.
14. Podejmowanie działań zmierzających do pozyskania wsparcia moralno-politycznego i organizacyjno-finansowego w kraju i poza granicami dla inicjowania przedsięwzięć statutowych.
15. Rozwijanie współpracy z organami władzy i administracji Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec w kraju i poza jego granicami, oraz ze stowarzyszeniami międzynarodowymi w zakresie celów i zadań statutowych.
16. Powołanie fundacji Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”.
17. Organizowanie konferencji, odczytów, wystaw i innych form informacyjno-szkoleniowych popularyzatorskich.
18. Prowadzenie działalności gospodarczej w kraju i poza jego granicami.
19. Popularyzację sprzętu i turystyki.
20. Prowadzenie działalności edytorsko-wydawniczej i kolportażu prasy i wydawnictw własnych i powierzonych niemieckojęzycznych.
21. Prowadzenie pośrednictwa pracy na zasadach uzgodnionych w trybie ustawy o zatrudnieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz jego odpowiednikiem w Niemczech.
22. Rozpowszechnianie filmów i kaset video, oraz płyt i kaset fonicznych na zasadach przewidzianych w przepisach szczególnych i zachowaniem praw autorskich.
art. 6.
Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” opiera swoją działalność na lojalnym przestrzeganiu praw obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Międzynarodowych Paktów Praw Politycznych i Obywatelskich, aktu końcowego KBWE, a zwłaszcza dokumentów tej Konferencji w przedmiocie mniejszości narodowych, Europejskich Konwencji Ochrony Praw Człowieka, wreszcie na porozumieniach bilateralnych polsko-niemieckich w części odnoszącej się do praw i obowiązków osób pochodzenia niemieckiego w Polsce.
art. 7.
Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” realizuje swoje zadania poprzez pracę swych organów, agend i grup roboczych w Polsce, oraz na zasadach dobrowolności i równouprawnienia, a także współdziałania ze wszystkimi organizacjami i stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej, które akceptują i popierają cele i zadania NW PiP.
art. 8.
Zakres i formy współdziałania określają szczegółowo porozumienia zawarte pomiędzy NW PiP a wymienionymi w art. 7 organizacjami.
Rozdział III
Członkostwo NW PiP
art. 9.
Członkowie Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” dzielą się na:
1. Członków zwyczajnych.
2. Członków wspierających.
3. Członków honorowych.
art. 10.
Członkiem zwyczajnym może być:
1. Osoba fizyczna narodowości niemieckiej zamieszkała w kraju i poza jej granicami.
2. Małoletni w wieku 16-18 lat pochodzenia niemieckiego, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
3. Małoletni w wieku poniżej 16 lat pochodzenia niemieckiego na zgodę przedstawicieli ustawowych.
Przyjęcia członków dokonuje się poprzez podpisanie deklaracji o przystąpieniu do Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”, złożenie i zaopiniowanie jej przez 2 członków Prezydium, oraz uzyskanie przez członka legitymacji członkowskiej.
art. 11.
Członkami wspierającymi mogą być osoby prawne krajowe i zagraniczne z głosem doradczym.
art. 12.
Członkiem honorowym może być osoba fizyczna i zagraniczna posiadająca wybitne zasługi w działalności politycznej, państwowej i społecznej w sprawach związanych z celami statutowymi NW PiP.
art. 13.
Członkom NW PiP przysługuje prawo do:
1. Uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, zebraniach i posiedzeniach organów stowarzyszenia na zasadach określonych w niniejszym statucie.
2. Bierne i czynne prawo wyborcze do organów stowarzyszenia z wyłączeniem członków wymienionych w art. 10. pkt. 3 i art. 11. statutu.
3. Zgłaszanie wniosków i inicjatyw NW PiP w sprawach związanych z działalnością statutową.
4. Uczestniczenia w działalności statutowej zgodnie z zainteresowaniami członka.
5. Otrzymywanie sprawozdań, informacji i innych materiałów obrazujących działalność i zamierzenia NW PiP.
art. 14.
Do obowiązków członka NW PiP należy:
1. Współdziałanie z organami stowarzyszenia w realizacji jego celów statutowych.
2. Aktywne wykonywanie zadań wynikających ze zobowiązań przyjętych na siebie w myśl art. 12. pkt. 4 statutu.
3. Świadczenie pracy społecznej na rzecz NW PiP, organów agend lub komisji, zespołów i grup roboczych.
4. Terminowe opłacanie składek członkowskich w wysokości ustalonej przez Prezydium NW PiP.
5. Wszechstronne popieranie NW PiP w realizacji jej zadań statutowych.
art. 15.
Członkostwo Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” ustaje na skutek:
1. Wystąpienia.
2. Skreślenia.
3. Wykluczenia.
4. Śmierci.
art. 16.
Członek może wystąpić ze stowarzyszenia na podstawie pisemnej deklaracji o rezygnacji skierowanej do Prezydium NW PiP.
art. 17.
Członek, który w ciągu 1 roku nie wykazuje się żadną aktywnością lub zalega ze składkami może być na podstawie uchwały Prezydium skreślony z listy członków.
art. 18.
Wykluczenie członka może nastąpić na mocy uchwały Prezydium, jeżeli jego zachowanie i działalność szkodzą dobrej sławie lub interesom NW PiP i mniejszości niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej lub poza jej granicami.
art. 19.
Od decyzji Prezydium o utracie członkostwa na skutek skreślenia lub wykluczenia przysługuje zainteresowanemu prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia w terminie 2 miesięcy od daty doręczenia pisemnego zawiadomienia o utracie członkostwa.
Rozdział IV
Organy Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”
art. 20.
Organami Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” są:
1. Walne Zgromadzenie.
2. Prezydium.
3. Komisja Rewizyjna.
4. Komisja Rozjemcza.
Pełnienie funkcji w organach jest honorowe.
art. 21.
Najwyższym organem NW PiP jest Walne Zgromadzenie, w skład którego wchodzą wszyscy członkowie stowarzyszenia będący członkami zwyczajnymi.
art. 22.
Do właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
1. Zmiana statutu.
2. Wybór Prezydium, a także jego przewodniczącego.
3. Uchwalenie programu działania.
4. Uchwalenie budżetu.
5. Wybór członków komisji rewizyjnej i rozjemczej.
6. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu NW PiP.
7. Podjęcie uchwały o przystąpieniu stowarzyszenia do struktur o charakterze federacyjnym w kraju i poza jego granicami.
8. Rozpatrywanie i uchwalanie sprawozdań z działalności, projektów, planów i wniosków członków.
9. Rozpatrywanie odwołań od decyzji Prezydium, o skreśleniu lub wydaleniu członka.
10. Ustalenie wysokości składek członkowskich.
11. Podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia lub likwidacji agend komisji, zespołów i grup roboczych.
12. Podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia lub odrzucenia sprawozdania Komisji Rewizyjnej z działalności Prezydium i udzielania absolutorium ustępującemu Prezydium.
art. 23.
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej ¾ członków uprawnionych do głosowania.
art. 24.
Uchwały w sprawach wymienionych art. 22. pkt. 1-6 i 12 zapadają większością ¾ głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
art. 25.
Na posiedzeniu konstytucyjnym po rejestracji NW PiP Walne Zgromadzenie wybiera spośród siebie Prezydium, Komisje Rewizyjną i Komisję Rozjemczą.
art. 26.
Kadencja organów wybieralnych trwa 6 lat.
art. 27.
Prezydium zbiera się w razie potrzeby co najmniej raz w miesiącu na wniosek przewodniczącego, a w razie jego dłuższej nieobecności na wniosek zastępcy przewodniczącego.
art. 28.
W skład Prezydium wchodzą:
1. Przewodniczący.
2. Trzech zastępców przewodniczącego.
3. Skarbnik.
4. Członkowie.
art. 29.
Prezydium zwoływane jest także na wniosek co najmniej 4 jego członków.
art. 30.
W posiedzeniu Prezydium na wniosek i zaproszenie Przewodniczącego mogą uczestniczyć zaproszeni goście.
art. 31.
Prezydium realizuje cele i zadania Stowarzyszenia uchwalone przez Walne Zgromadzenie oraz wynikające ze statutu.
art. 32.
Uchwały Prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej ¾ członków powołanego Prezydium.
art. 33.
Do właściwości Prezydium należy:
1. Koordynacja działalności NW PiP.
2. Koordynowanie działalności agend, komisji, zespołów i grup roboczych, oraz czuwanie nad przestrzeganiem przez nie statutu.
3. Reprezentowanie NW PiP przed władzami państwowymi i administracyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec.
4. Współdziałanie z innymi stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej w kraju i poza jego granicami.
5. Współdziałanie z innymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami w kraju i poza jego granicami.
6. Decyduje o skreśleniu lub wydaleniu członka.
art. 34.
W okresie między posiedzeniami Walnego Zgromadzenia uprawnienia wymienione w art. 22. pkt. 3-4, 3, 10-11 statutu przysługują dla okresów rocznych Prezydium NW PiP.
art. 35.
Do uprawnień Przewodniczącego Prezydium należy:
1. Mianowanie swoich 3 /trzech/ zastępców.
2. Mianowanie skarbnika.
3. Mianowanie nowego zastępcy w razie ustąpienia ze stanowiska któregoś z zastępców Przewodniczącego.
4. Reprezentowanie NW PiP w kraju i za granicą.
5. Przewodniczenie zebraniom Prezydium.
6. Koordynacja prac Prezydium.
art. 36.
Przewodniczący odpowiada za bieżące interesy i zadania NW PiP.
art. 37.
Na wniosek i z rekomendacji Przewodniczącego powoływane są:
1. Komisje.
2. Rada Ekspertów.
3. Rada Doradców.
4. Biuro Koordynacyjne.
art. 38.
Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie na okres 6 lat. W okresie między posiedzeniami Walnego Zgromadzenia na czas do następnego zebrania uzupełnień składu komisji dokonuje Prezydium w pełnej obsadzie.
art. 39.
Komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie Przewodniczącego i sekretarza.
art. 40.
Do właściwości Komisji Rewizyjnej należy:
1. Badanie działalności Niemieckiej Wspólnoty ’’Pojednanie i Przyszłość” pod względem legalności i zgodności z prawem.
2. Badanie działalności NW PiP pod względem zgodności ze statutem.
3. Badanie działalności stowarzyszenia pod względem rzetelności i gospodarności.
4. Analizowanie i wnioskowanie pod kątem gospodarowania majątkiem NW PiP.
5. Przedkłada Walnemu Zgromadzeniu wniosek w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Prezydium.
art. 41.
Uchwały w Komisji Rewizyjnej zapadają większością głosów przy obecności pełnego składu Komisji.
art. 42.
Komisja Rozjemcza składa się z 3 /trzech/ członków, 2 /dwóch/ zastępców wybieranych przez Walne Zgromadzenie na okres trzech lat.
art. 43.
Do właściwości Komisji Rewizyjnej należy:
1. Rozstrzyganie sporów pomiędzy członkami stowarzyszenia.
2. Nakładanie na członków kary upomnienia.
3. Wnioskowanie do Prezydium o wykluczenie członka NW PiP.
art. 44.
Komisja działa jako organ mediacyjny i rozstrzyga spory w miarę możliwości polubownie.
art. 45.
Komisja Rozjemcza działa na podstawie regulaminu sporządzonego przez Prezydium i uchwalonego przez Walne Zgromadzenie.
art. 46.
Od uchwał i decyzji Komisji Rozjemczej przysługuje odwołanie w terminie 2 tygodni od daty ich podjęcia do Walnego Zgromadzenia.
Rozdział V
Zaciąganie zobowiązań, majątek i fundusze Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”
art. 47.
Do zaciągania zobowiązań majątkowych NW PiP upoważnione jest Prezydium, w imieniu którego działają razem Przewodniczący Prezydium lub pierwszy zastępca Przewodniczącego i Skarbnik.
art. 48.
Na majątek i fundusze Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” składają się:
1. Składki członkowskie.
2. Dotacje.
3. Subwencje.
4. Darowizny i zapisy.
5. Dochody z działalności gospodarczej, a w szczególności dochody z:
a) Handlu i usług handlowych w kraju i za granicą.
b) Czesne za prowadzenie szkoły i przedszkola.
c) Usług o charakterze turystycznym, hotelarskim oraz pośrednictwa paszportowego.
d) Działalności edytorsko-wydawniczej.
e) Kolportażu prasy i wydawnictw niemieckojęzycznych oraz polskojęzycznych i zamieszczonych w nich reklam.
f) Kinematografii i fonografii.
6. Nieruchomości i ruchomości.
7. Prawa majątkowe i służące NW PiP z tytułu jej działalności.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Niemieckiej Wspólnoty
’’Pojednanie i Przyszłość”
art. 49.
Zmiana statutu następuje na wniosek Przewodniczącego Prezydium na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej w trybie art. 22.
art. 50.
O propozycji zmian w statucie członkowie NW PiP muszą być powiadomieni poprzez rozesłany do nich „porządek obrad”.
art. 51.
Rozwiązanie Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” może nastąpić na wniosek Przewodniczącego Prezydium uchwałą Walnego Zgromadzenia podjętą w trybie art. 22.
art. 52.
Uchwała, o której mowa art. 51. rozstrzygnie także o przeznaczeniu majątku NW PiP.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
art. 53.
Walne Zgromadzenie zwoływane jest co 3 lata.
art. 54.
Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” może być członkiem struktur federacyjnych krajowych i zagranicznych.
art. 55.
W sprawach nie regulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie przepisy prawa o stowarzyszeniach oraz międzynarodowe konwencje i traktaty obowiązujące w tym zakresie.
art. 56.
Przewodniczący NW PiP nawiązuje stosunki pracy z etatowymi pracownikami stowarzyszenia na zasadach przewidzianych kodeksem pracy.
Statut przyjęty został uchwałą członków założycieli w Katowicach w dniu 1 lutego 1991r.
Za Członków Założycieli:
Komitet Założycielski:
Dietmar Brehmer – Przewodniczący
Tadeusz Banasik – Członek
Andrzej Czajkowski – Członek
Ruta Myrtek – Członek
Józef Juraszczyk – Członek