Deutsche Gemeinschaft

 


wspólnota niemoecka pojednanie i przyszłóść

o nas
Aktualności
Artykuły prasowe
Archiwum
Członkostwo
Muzeum
Działalność
Kultura
Wydawnictwo
Audycja radiowa
Sport
Działalność dobroczyna
Porady

Statut Rada Niemców Górnośląskich Galeria Kontakt

 

Deutsch Polski Deutsch Polski

Działalność - SportW roku 2008 utworzyliśmy drużynę piłkarską, która jako reprezentacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce wystąpiła na I Mistrzostwach Europy Mniejszości Narodowych w Szwajcarii „Europeada 2008” Zespół zaprezentował się bardzo dobrze wygrywając wszystkie meczu w grupie eliminacyjnej – z reprezentacjami: Walii, Retoromanów Szwajcarskich i Niemców na Węgrzech. Ulegliśmy dopiero w ćwierćfinale, minimalnie przegrywając z Mniejszością Chorwacką z Serbii. Drużyna do dnia dzisiejszego prowadzi regularne treningi.

Treningi drużyny piłkarsiej w sezonie odbywają się we wtorki i czwartki od 16:00 - 18:00.

Piłkarska reprezentacja mniejszości niemieckiej w Polsce na pierwszych Mistrzostwach Europy Mniejszości Narodowych w Szwajcarii w 2008


Sprawozdanie z udziału reprezentacji Mniejszości Niemieckiej w Polsce na Mistrzostwach Europy Mniejszości Narodowych i Etnicznych EUROPEADA 2008

W dniach 31.05. – 07.06.2008r. w szwajcarskim Kantonie Gryzonia rozegrane zostały I Mistrzostwa Europy Mniejszości Narodowych i Etnicznych – EUROPEADA 2008.

Specjalnie na tę okazję, na zaproszenie Federalistycznej Unii Mniejszości Narodowych (FUEN), Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” powołała  reprezentację Mniejszości Niemieckiej w Polsce.

Selekcja i nabór do zespołu rozpoczęły się ogłoszeniami w Polskim Radiu Katowice w poniedziałkowej audycji „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej – Pojednanie i Przyszłość” o zgłaszanie się zawodników chętnych do udziału w Mistrzostwach.

Sporą pomocą wykazał się klub sportowy LGKS 38 Podlesianka Katowice, na którego zawodnikach oparto trzon reprezentacji i który udostępnił swój obiekt do treningów przed Mistrzostwami.

Po utworzeniu reprezentacji, Niemiecka Wspólnota opierając się na składkach członkowskich zakupiła 2 komplety strojów piłkarskich, potrzebne do udziału w imprezie. Akcentem regionalnym było umieszczenie na koszulkach napisu „Górny Śląsk”.

Przed Turniejem obszerną relację z przygotowań naszej drużyny przedstawiła Telewizja Regionalna (TVP 3 Katowice).

W Mistrzostwach wzięło udział 17 zespołów

Drużyna Niemców w Polsce znalazła się w wymagającej grupie z reprezentacją Walijczyków, Niemców na Węgrzech i gospodarzy – Retoromanów ze Szwajcarii.

W pierwszym meczu rozegranym na boisku w Laax, drużyna Mniejszości Niemieckiej pokonała faworyzowanych i preferujących siłowy – typowo brytyjski futbol – Walijczyków 2-0 (gole: Dąbrowiecki-2). W kolejnym meczu w stosunku 4-0 pokonani zostali Niemcy na Węgrzech (gole: Dietmar Brehmer, Dąbrowiecki, Zawisza, Knapek).

O pierwszym miejscu w tabeli zadecydować miał mecz z drużyną gospodarzy – Retoromanów. Przy obecności ok. 700 widzów i kamer niemieckiej telewizji publicznej ZDF nasz zespół rozegrał wspaniały mecz i pokonał na boisku w Ilanz, pewnych siebie gospodarzy 3-1 (gole: Renner, Dietmar Brehmer, Dąbrowiecki),mimo iż do 42 min utrzymywał się wynik 0-1.

 

Awansując z pierwszego miejsca w grupie nasz zespół trafił w ćwierćfinale na mającą w swoim składzie graczy I i II ligi Serbskiej reprezentacji Chorwatów w Serbii. Pomimo sporej przewagi w umiejętnościach czysto piłkarskich, nasza reprezentacja podjęła walkę z Chorwatami, będąc w niektórych momentach drużyną zdecydowanie lepszą. O porażce 0-2 zdecydował indywidualny błąd obrońcy pod koniec pierwszej połowy, a druga bramka w ostatnich minutach gry była już tylko konsekwencją włączenia się prawie wszystkich zawodników w działania ofensywne.

Zwycięzcą turnieju okazali się gracze z Południowego Tyrolu, którzy w finale ograli wspomnianych wcześniej Chorwatów z Serbii 1-0. Trzecie miejsce przypadło Romom na Węgrzech, a czwarte Duńczykom w Niemczech.

Kapitanem naszej drużyny był Dietmar Brehmer jun. – znany piłkarz I-ligowej Polonii Bytom i Górnika Zabrze, pochodzący z usportowionej niemieckiej rodziny na Górnym Śląsku. Jego dziadek Hans-Günter Brehmer był rekordzistą Śląska w biegu na 1.500m (klub Alter Turn Verein Kattowitz) w 1936r. Ojciec Dietmara był reprezentantem Polski w lekkiej atletyce (rekord życiowy w biegu na 100m – 10,5 sek.) oraz w szermierce (vice mistrz Polski juniorów w szabli). Wujek Dietmara – Roland Brehmer był reprezentantem Polski na Olimpiadzie w Meksyku (bieg na 5.000m.). W naszym zespole występował również kolejny Brehmer – brat Dietmara – Dawid.

Trenerem reprezentacji był Mirosław Woźnica (Rozwój Katowice, Podlesianka Katowice), a kierownikiem – Przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłośc” – Dietmar Brehmer senior.Bericht über den Verlauf der Europameisterschaften der nationalen und sprachlichen Minderheiten in der Schweiz – Europeada 2008

Wstecz
wykon: kreatif studio Wszystkie prawa zastrzeżone © Deutsche Gemeinschaft