Deutsche Gemeinschaft

 


wspólnota niemoecka pojednanie i przyszłóść

o nas
Aktualności
Artykuły prasowe
Archiwum
Członkostwo
Muzeum
Działalność
Kultura
Wydawnictwo
Audycja radiowa
Sport
Działalność dobroczyna
Porady

Statut Rada Niemców Górnośląskich Galeria Kontakt

 

Deutsch Polski Deutsch Polski

Aktualności2016

  • 24 grudzień Artykuły prasowe: Wigilia 2016 osób ubogich i bezdomnych
  • 01 maj Artykuły prasowe: 21. Marsz bezdomnych
  • "111 powodów, dla których kocham moją Małą Ojczyznę", Audycje radiowe, Spotkania Chóru

 2016

Artykuły prasowe: Wigilia 2016 osób ubogich i bezdomnych

http://slask.onet.pl/katowice-wigilijne-spotkania-dla-potrzebujacych/psvxt5q

http://katowice.naszemiasto.pl/tag/wigilia-dla-bezdomnych-2016.html


"111 powodów, dla których kocham moją Małą Ojczyznę"

Przede wszystkim rzeczowość istotna, niedająca się ponieść nierealnym marzeniom. Idealna w czynach, nigdy w słowach. Słowa są twarde, szorstkie i treściwe. Oszczędność i pracowitość, o jakiej w innych dzielnicach nie ma pojęcia. Wytrwałość. Wytrwałość jest może cechą najbardziej charakterystyczną w psychice śląskiej. Głęboka, szczera religijność. Jako zaś proste uzupełnienie tych zalet – silne życie rodzinne, przywiązanie do starego obyczaju. Brak Ślązakom gładkości, wdzięku, umiejętnego prześlizgiwania się po powierzchni życia – ale nie tymi zaletami buduje się państwo, jeno tamtą twardzizną, której czyny dźwięczą lepiej od słów.” ~Zofia Kossak-Szczucka.

Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość z Katowic od ponad 25 lat prowadzi w Polskim Radiu Katowice swoją cykliczną audycję, pod nazwą „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej Pojednanie i Przyszłość”. Jest to obecnie najstarsza audycja nadawana przez tę stację radiową nieprzerwanie od 1991 roku i ciesząca się dużą popularnością.

Parę tygodni temu na łamach naszej audycji ogłosiliśmy rozpoczęcie interesującego projektu wydawniczego pod nazwą: „111 powodów, dla których kocham moją Małą Ojczyznę – tom I Górny Śląsk”. Hasło „111 powodów …” nie jest na rynku wydawniczym nowe, ale bezpośrednią inspiracją dla nas była opublikowana w 2015 roku książka niemieckiego pisarza, publicysty i poety, Matthiasa Kneipa, pod tytułem „111 powodów, aby kochać Polskę – wyznanie miłości”. Spotkania z autorem tej wydanej w dwu językach książki wzbudziły spore zainteresowanie, pisała też o nich prasa codzienna. Jej lektura spowodowała, że postawiliśmy sobie następujące pytanie: „No dobrze, skoro tak, to jakie mogą mieć powody aby kochać swoją Małą Ojczyznę – Górny Śląsk – ludzie, którzy tu żyją, mieszkają czy pracują?”

Intencją organizatorów jest więc poznanie pozytywnych aspektów śląskiej tożsamości, jej przedstawienie i opisanie. Dodatkowym bodźcem okazał się przedstawiony na wstępie cytat z wypowiedzi Zofii Kossak-Szczuckiej.

Zwracamy się zatem z apelem do wszystkich osób związanych z Górnym Śląskiem w jego historycznych granicach, którzy kochają to miejsce, aby odpowiedzieli na pytanie DLACZEGO? Jakie są Wasze osobiste powody, dla których miejsce, w którym żyjecie lub z którym jesteście emocjonalnie związani, jest dla Was ważne? Pytanie i apel kierujemy do wszystkich: do tych, którzy osiedlili się tu niedawno i tych, żyjących tu od pokoleń, ale też do żyjących dzisiaj gdziekolwiek na świecie i duchowo dalej związanych z naszym regionem. Do każdego z Was, kto odczuwa potrzebę podzielenia się swoimi przemyśleniami na ten temat. Istotne, kluczowe wręcz jest to, jakie są wasze prywatne powody miłości do „swojego miejsca na Ziemi”.

Chcemy abyś właśnie Ty, Szanowny Czytelniku i nasz przyjacielu napisał, co szczególnego Twoim zdaniem jest na Górnym Śląsku najcenniejsze i najważniejsze dla Ciebie. Abyś w miarę w krótkiej formie prosto, zwyczajnie uwydatnił, podkreślił swoją osobistą perłę – choćby najmniejszą, najskromniejszą, ale właśnie tę Twoją. Pomyśl o tym już teraz i zacznij pisać. Pół albo i całą stronę kartki – takiej A4. Na podstawie Twojej między innymi wypowiedzi wydana zostanie na wiosnę przyszłego roku książka pod tytułem „111 powodów, dla których kocham moją Małą Ojczyznę, Tom I – Górny Śląsk”. Może napiszesz o swojej miejscowości, o swoich przodkach, o ludziach, którzy szczególnie ukształtowali Twój horyzont myślowy, o wydarzeniach. To oczywiście tylko niektóre przykłady.

Teksty prosimy nadsyłać w jeden z poniższych sposobów:

  • mailowo, na adres: deutschegem@tlen.pl; deutschegem@o2.pl

  • listownie, na adres organizatora: Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość, ul. Sienkiewicza 23, 40-039 Katowice, z dopiskiem na kopercie: „111 powodów”.

Organizatorzy tego projektu zapewniają całkowitą dyskrecję, jeśli autorzy wypowiedzi sobie tego zażyczą. Ci z Państwa, którzy chcą aby obok ich wypowiedzi podane zostały również informacje o nich samych (np. imię i nazwisko, wiek, miejscowość, zdjęcie, itp.) proszeni są o podanie tych danych. Jeśli ktoś życzy sobie aby jego wypowiedź była podpisana pseudonimem proszę to również zaznaczyć. Prosimy również o podanie sposobu, w jaki możemy się z Państwem skontaktować osobiście (mail, telefon lub adres).

Na Wasze wypowiedzi czekamy do końca lutego 2017 roku. Po tym czasie organizatorzy dokonają wyboru 111 wypowiedzi, które opublikowane zostaną w zbiorczym opracowaniu w drugim kwartale 2017 roku, wraz z ze zbiorczą analizą socjologiczną. Wszyscy autorzy tekstów wybranych do druku zostaną o tym fakcie poinformowani z wyprzedzeniem.

Przysłanie przez danego autora swojej wypowiedzi jest równoznaczne z jego zgodą na ewentualne nieodpłatne wykorzystanie nadesłanego tekstu w publikacji książkowej. Teksty nadesłane przez poszczególnych autorów nie będą udostępniane stronom trzecim ani wykorzystywane w celu innym niż opisany powyżej.

Prosimy o nadsyłanie prac związanych stricte tematycznie z tytułem projektu.

Serdecznie zapraszamy Państwa do wspólnego odkrywania 111 powodów, dla których kochamy Górny Śląsk.

O przebiegu prac nad naszym projektem będziemy informować w naszej cotygodniowej audycji radiowej „Górnośląski Magazyn Mniejszości Niemieckiej Pojednanie i Przyszłość” (Polskie Radio Katowice, w każdy poniedziałek o godz. 20:00), na naszej stronie internetowej, na Facebooku a także w miarę możliwości technicznych w różnych mediach.

Miło nam przy okazji poinformować, iż pierwsze relacje już do nas dotarły.

 


Artykuły prasowe: 21. Marsz bezdomnych

01.05.2016 Katowice:

http://katowice.tvp.pl/25142737/marsz-bezdomnych-w-katowicach

http://www.fakt.pl/slask/katowice-marsz-w-obronie-wykluczonych,artykuly,630881.html


Spotkania Chóru - każdy wtorek

Serdecznie zapraszamy chętne osoby na spotkania Chóru „Nachtigall” Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” w siedzibie Wspólnoty w Katowicach na ul. Sienkiewicza 23.

Próby Chóru odbywają się w każdy wtorek w godzinach od 15 do 19.

W tegorocznych planach przewidziane są występy Chóru na Górnym Śląsku i wyjazdy do Dani i do Niemiec.

W trakcie wtorkowych prób zapewniamy kawę, herbatę a kończą się one ciepłą kolacją.

Dyrygentem Chóru jest Pani Zenobia Iwan a kierownikiem artystycznym Pani Joanna Makowska.

Wszystkich miłośników śpiewu serdecznie zapraszamy.

W programie Chóru są m.in. utwory Josepha von Eichendorffa w języku śląskim, polskim i niemieckim.

Dyrygentka Chóru "Nachtigall" Pani Zenobia Iwan


Artykuły prasowe: Wigilia 2015

24.12.2015 Katowice. Wigilijne spotkanie dla potrzebujących. 

http://wyborcza.pl/1,91446,19394475,katowice-wigilijne-posilki-dla-potrzebujacych.html

 

Wstecz
wykon: kreatif studio Wszystkie prawa zastrzeżone © Deutsche Gemeinschaft