Deutsche Gemeinschaft

 


wspólnota niemoecka pojednanie i przyszłóść

o nas
Aktualności
Artykuły prasowe
Archiwum
Członkostwo
Muzeum
Działalność
Kultura
Wydawnictwo
Audycja radiowa
Sport
Działalność dobroczyna
Porady

Statut Rada Niemców Górnośląskich Galeria Kontakt

 

Deutsch Polski Deutsch Polski

Aktualności2015

  • 24 grudzień Wigilia dla Bezdomnych
  • paździenik Utworzenie Komitetu Zjednoczeni dla Śląska i Wybory 2015

Wigilia dla Bezdomnych i Ubogich

W dniu 24 grudnia o godzinie 12.00 Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” wspólnie z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym organizują jak co roku Wigilię dla osób Bezdomnych i Ubogich. Posiłki i wystrój sal przygotowują wolontariusze i podopieczni GTCh a podczas kolacji wigilijnej kolędy śpiewa nasz Chór „Nachtigall”. 

Darczyńców prosimy o wpłaty na cel Wigilii na konto bankowe

  • Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego

Getin Bank S.A. O/Katowice 17 1560 1108 0000 9060 0008 6601 tytułem: darowizna na Wigilię

  • Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”

Deutsche Bank PBC S.A. O/Katowice 65 1910 1136 0013 6770 5121 0001 tytułem: darowizna na Wigilię   

lub wsparcie nas produktami żywnościowymi np. ciasto, mak.

Z całego serca gorąco dziękujemy!


Komitet Wyborczy Zjednoczeni dla Śląska:

23.10.2015 Dziennik Zachodni Jan Dziadul  Na wyborczym marginesie fragmenty:

"Za dwa dni wybory, nie zapomnę w nich o Dietmarze Brehmerze - twórcy Zjednoczonych dla Śląska. Numer 2 na liscie 12. Czynię to śwadomie i z obawą, aby na moim Śląsku nie przygniotła mnie polityka historyczna, autonomiczna i etniczna".

09.10.2015 Gazeta Wyborcza Kazimierz Kutz Moje fizymatenta "Bul-bul” fragmenty:

"Dlatego cieszę się, że jedyne novum w polityce to Komitet Wyborczy „Zjednoczeni dla Śląska”. To efekt wieloletniego mozołu Ślązaków i pierwsza oddolna i regionalna nowalijka w zarekwirowanym przez partie pejzażu politycznym. To godny uwagi sygnał nawołujący do demokracji obywatelskiej. Szkoda, że będą tylko dwa okręgi wyborcze, w których będzie można głosować na kandydatów „Zjednoczeni dla Śląska”. W Rybniku będą startowali Anna Ronin, Marek Polok i Ryszard Ucher a w Katowicach Zbigniew Kadłubek, Dawid Brehmer i Leszek Jodliński. Ręczę za wszystkich, choć osobiście znam trzech ostatnich. I o nich powiedzieć mogę słów parę. Zbigniew Kadłubek jest rasowym intelektualistą, wychowankiem Uniwersytetu Śląskiego i jego profesorem. Filolog klasyczny i literaturoznawca, członek Rady Związku Górnośląskiego. Dawid Brehmer to przedstawiciel mniejszości niemieckiej, jest wiceprzewodniczącym Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego (jego ojciec Dietmar, to towarzystwo zakładał), przykładny altruista, jakich mało. Trzeci kandydat to budowniczy Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński i jego były dyrektor, na którym dokonano politycznego linczu za opracowanie programu o historii Górnego Śląska."         

21.08.2015 Gazeta Wyborcza Kazimierz Kutz Moje fizymatenta ”Szykuje się przepierka” fragmenty:

"Nie ma zresztą żadnej partii, która byłaby godna zaufania i oparcia. Dlatego zapowiedź Dietmara Brehmera, lidera Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” jest  interesująca; powstaje Komitet Wyborczy, do którego chcą zaprosić przedstawicieli regionalnych organizacji np. RAŚ, i inne niezależne organizacje działające na terenie województwa. Propozycja Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” jest nie tylko interesują ale i realna. I zgodna z polskim stanem prawnym. Jej realność leży w tym, że komitety mniejszości nie muszą przekraczać pięcioprocentowego progu wyborczego (jak partie polityczne) i mogłyby zdobyć sześć miejsc w Sejmie i co najmniej jedno w Senacie. Na kandydata trzeba zebrać 25 tys. głosów  Nie jest to wcale dużo. Takie komitety powstaną w okręgach: katowickim, gliwickim, rybnickim oraz bielskim. Trzeba się nad tą inicjatywą życzliwie pochylić. … Dla Ruchu Autonomii Śląska i innych organizacji regionalnych byłaby to ważna próba integracyjna, a nawet ciekawy eksperyment polityczny w uprawianiu polityki regionalnej. Dla RAŚ, który w najbliższej przyszłości chce zmierzać do założenia regionalnej partii politycznej, składającej się z tych wszystkich obywateli, którzy dość mają naszego partyjniactwa, zakłamania i centralistycznego serwilizmu, propozycja Dietmara Brehmera jest nie do pogardzenia. Cały ten kiełkujący proces zmierzałby w przyszłości do przemiany struktur samorządności na Górnym Śląsku; do nowoczesnej samorządności, którą jedni nazywają „autonomiczną”, a drudzy „metropolitarną” Górnego Śląska. Albowiem ćwierćwiecze doświadczenia partii rządzących dowodzą, że sprawy ziemi, która wróciła 95 lat temu w granice Polski, ani im w głowie. W końcu CYTRYNA, jaką dla Polski był Górny Śląsk po 1922 roku, jest już wyciśnięta. Przed nami jeszcze tylko wielka plajta górnictwa, która zagejzeruje jeszcze w tym roku, i już nic nie zostanie do wyciskania. Państwo, właściciel kopalń, będzie musiało puścić przemysł wydobywczy na wolny rynek. A przedtem odpowiednio zabulić. Wtedy nowoczesna samorządność uzyska swoje naturalne podłoże i europejski alfabet. Trzeba zatem próbować. Oczywiście nasi „folksdojcze” wyciągną wszystkie antyniemieckie armaty, i będą strzelać w swoje zatęchłe pierzyny. Bo tylko jeszcze te im zostały."   


Komitet Wyborczy Zjednoczeni dla Śląska -  Listy kandydatów

http://zjednoczenidlaslaska.pl/listy-wyborcze/okreg-katowicki/

Okręg katowicki

1. Zbigniew Kadłubek
2. Dietmar Brehmer
3. Leszek Jodliński
4. Piotr Białończyk
5. Jadwiga Sebesta
6. Dawid Brehmer
7. Maria Śliwowska
8. Eugeniusz Starzak
9. Zuzanna Górecka
10. Małgorzata Łaszek
11. Oskar Mandla
12. Katarzyna Elias
13. Karolina Heliosz
14. Ewelina Pyrcz
15. Aleksandra Haładus
16. Ewa Mazur
17. Alfred Babczyński
18. Izabela Kołodziejczyk
19. Tomasz Rochatka
20. Leon Sładek
21. Michał Bąk
22. Roman Kiera
23. Eugeniusz Nagel
24. Piotr Snaczke

Okręg rybnicki

1. Anna Ronin
2. Marek Polok
3. Ryszard Ucher
4. Marek Gruszka
5. Beniajamin Kwaśnica
6. Marcin Szewczyk
7. Zuzanna Ortmanns
8. Jarosław Szczęsny
9. Tadeusz Kąsek
10. Henryk Postawka
11. Alicja Kerner
12. Filip Lubszczyk
13. Mateusz Miensopust
14. Urszula Kasparek
15. Franciszek Orszulik
16. Lucyna Duda
17. Aleksandra Smyczek
18. Krystyna Świerkot


Komitet Wyborczy Zjednoczeni dla Śląska - Linki prasowe:

12.09.2015  Prof. Zbigniew Kadłubek jedynką na katowickiej liście Komitetu Zjednoczeni dla Śląska 

http://www.infokatowice.pl/2015/09/12/prof-zbigniew-kadlubek-jedynka-na-katowickiej-liscie-komitetu-zjednoczeni-dla-slaska/

18.09.2015 Bitter: Keine deutsche Liste im Wahlkreis Gleiwitz

http://wochenblatt.pl/bitter-keine-deutsche-liste-im-wahlkreis-gleiwitz/

10.09.2015 KWW Zjednoczeni dla Śląska zaprezentował kandydatów do Sejmu

http://wiadomosci.onet.pl/slask/kww-zjednoczeni-dla-slaska-zaprezentowal-kandydatow-do-sejmu/1z0k5g

27.08.2015 Rada Górnośląska poparła komitet "Zjednoczeni dla Śląska"

http://wiadomosci.onet.pl/slask/rada-gornoslaska-poparla-komitet-zjednoczeni-dla-slaska/tey0jm

25.08.2015 Zjednoczeni dla Śląska - misja z wątpliwościami

http://www.parlamentarny.pl/spoleczenstwo/zjednoczeni-dla-slaska-misja-z-watpliwosciami,184.html

18.08.2015 Czy "Zjednoczeni dla Śląska " zarejestrują swoje listy? Odmowa rejestracji jest możliwa 

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/6222346,czy-zjednoczeni-dla-slaska-zarejestruja-swoje-listy-odmowa-rejestracji-jest-mozliwa,id,t.html

18.08.2015 Odpowiedź na Zjednoczeni dla Śląska

http://katowice.gosc.pl/doc/2649856.Odpowiedz-na-Zjednoczeni-dla-Slaska

14.08.2015 PKW: KW "Zjednoczeni dla Śląska" zarejestrowany. Jedynki dla Ślązaków, dwójki dla Niemców

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/5876964,pkw-kw-zjednoczeni-dla-slaska-zarejestrowany-jedynki-dla-slazakow-dwojki-dla-niemcow,id,t.html

14.08.2015 Zjednoczeni dla Śląska

http://dziadul.blog.polityka.pl/2015/08/14/zjednoczeni-dla-slaska/


Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce www.vdg.pl 

Opublikowano 13 sierpień 2015 na stronach: http://www.vdg.pl/pl/article/2977-niemcy-ze-slaskiego-wystartuja-do-sejmu-komitet-w-pkw

Niemcy ze śląskiego wystartują do Sejmu. Komitet w PKW

Zjednoczeni dla Śląska – Taką nazwę będzie nosił Komitet Wyborczy Mniejszości Niemieckiej z województwa śląskiego. Trzon inicjatywy wyborczej będą tworzyli liderzy niemieckich organizacji z tego regionu – TSKN Woj. Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość.

Nazwa komitetu nie musi odnosić się do mniejszości narodowej. Jego założyciele składają tylko oświadczenie, że są członkami mniejszości – tłumaczy koordynator wyborczy TSKN na Śląsku Opolskim Ryszard Donitza. Niemcy z województwa śląskiego będą więc podobnie jak ci z województwa opolskiego, zwolnieni z 5-cio procentowego progu wyborczego w skali kraju, mimo że inaczej niż komitet opolski, ich nazwa nie odnosi się do mniejszości niemieckiej.

Wszystkie dokumenty zostały już złożone, czekamy na decyzję PKW – mówi jeden z liderów inicjatywy Dietmar Brehmer. Państwowa Komisja ma zadecydować o rejestracji komitetu już 13 sierpnia. Należy jednak zakładać, że rejestracja zakończy się sukcesem.

Nazwiska kandydatów utrzymywane są jeszcze w tajemnicy, oficjalnie należy je podać do 15 września. Jak napisał jednak w oświadczeniu zarząd głównej organizacji mniejszości niemieckiej – Związku Niemieckich Stowarzyszeń: Ważne jest by na listach wystawionych przez komitety mniejszości niemieckiej pojawiły się osoby nie tylko znane i kompetentne, ale przede wszystkim osobiście  identyfikujące się z celami społeczności niemieckiej w Polsce, gotowe służyć jej członkom zgodnie z duchem mniejszości niemieckiej, z dbałością o dobro wspólne.

Aby wywalczyć w październikowych wyborach jeden mandat poselski Niemcy z woj. śląskiego musieliby otrzymać około 25 000 głosów. Sam komitet uważa jednak, że – jak mówią jego przedstawiciele –  5 lub 6 posłów jest możliwych.


Drużyny piłkarskie

Drużyny piłkarskie Niemieckiej Wspólnoty "Pojednanie i Przyszłość" i  Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego na Mistrzostwach w Częstochowie, 9-10 maja 2015r.


Marsz 1 Maja

Marsz Ubogich 1 Maja,  Katowice 2015r.


Święta dla  najuboższych

Święta Wielkanocne 2015r.


Święta dla Najuboższych

Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość" wspólnie z Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym organizuje świąteczne posiłki podczas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia dla ponad tysiąca osób bezdomnych i ubogich. Wpłaty na cele Wielkanocy oraz Wigilii można przekazywać na konto bankowe

  • Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego

Getin Bank S.A. O/Katowice 17 1560 1108 0000 9060 0008 6601 tytułem: darowizna na Wielkanoc lub Wigilię

  • Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”

Deutsche Bank PBC S.A. O/Katowice 65 1910 1136 0013 6770 5121 0001 tytułem: darowizna na Wielkanoc lub Wigilię   

lub wsparcie nas produktami żywnościowymi np. ciasto, mak.

Z całego serca gorąco dziękujemy!


Indywidualne porady dotyczące obywatelstwa w siedzibie Niemieckiej Wspólnoty

Indywidualne bezpłatne porady w sprawie obywatelstwa udziela w siedzibie Niemieckiej Wspólnoty w każdy wtorek od 13:00 – 14:00 Pani Ewa Mazur.

W sprawach pilnych prosimy o uzgadnianie terminu telefonicznie w godzinach pracy biura Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”, tel. (32) 251-16-54


Wstecz
wykon: kreatif studio Wszystkie prawa zastrzeżone © Deutsche Gemeinschaft